מהו ניהול מוניטין? למי הוא מועיל וכיצד עושים אותו? ניהול מוניטין היא למעשה טכניקה של קידום אתרים אורגני בגוגל שנועדה לדחוק תוצאות או אזכורים שליליים על לקוח מהדף הראשון בגוגל במטרה לשמור על הדף הראשון נקי מפרסומים פוגעניים. מאז ומתמיד שמו של אדם או חברה היו הנכס החשוב ביותר שלהם כפי שאמרו חז"ל "טוב שם טוב משמן טוב". היום יותר מתמיד המידע עלינו פתוח ושקוף לכולם: כל אחד או אחת יכולים להיכנס לגוגל ולחפש את השם שלנו.
אך מה קורה כאשר הם מגיעים לדף תוצאות שנראה מכפיש ושלילי? בין אם בצדק ובין אם לא – איך לדעתכם המידע הזה גורם להם להרגיש כלפיך או מה הם עלולים לחשוב עליך?

לדוגמא אם נחפש מידע אודות אריאל פרדו או אביטל פרדו, שני אחים שהקימו והשיקו את חברת הפינטק פאגאיה. אחת החברות הישראליות המצליחות בתחום. בשל פרשות עבר שהשניים היו מעורבים בהם והעדר נכסים חיובים לא בהכרח מתקבל הרושם החיובי הנדרש או העשייה בתחום מדף התוצאות בגוגל. למעשה בדף החיפוש של אביטל פרדו מופיעה תוצאה מגוגל עסקים של פיצרייה.

אביטל פרדו

מה ניתן לעשות במסגרת ניהול מוניטין ברשת?

לרוב בשלב ראשון נקים או נחזק תוצאות חיוביות המשקפות את שם המותג או במקרה זה את השם של אביטל. לדוגמא: דף פייסבוק, לינקדין, דף טוויטר, אינסטגרם וכולי.
בנוסף ננסה לאתר באותם אתרים שפרסמו כתבות מחמיאות פחות על אביטל כגון כלכליסט או ביזפורטל כתבות חיוביות שיוצגו בגוגל במקום השליליות. ייתכן ונרצה לפרסם חדשות המציגות את העשייה שלו באור חיובי ותספר את הסיפור של היזם שעוסק בתחום כל כך תחרותי. אולי פרסומים מאתרים רכילותיים שאותם נרצה לקדם, בהנחה והתוכן חיובי. חשוב להיזהר מליצור נזק מתמשך במקרים כאלו כמו פתיחת דף ויקיפדיה בו תשלוט למעשה קהילת עורכי ויקיפדיה אשר יכול ליצור נכס שלילי שידורג גבוה, במקום החיובי שרצינו ליצור מלכתחילה.
כמובן שניתן גם ליצור אתר בעברית לחברת הפינטק המצליחה ולספר בו את סיפור ההצלחה של היזמים מנקודת המבט שלהם. חשוב לזכור שכיום במציאות של פייק ניוז יש אינטרס לגורמים רבים להשחיר שמות של מותגים או אנשים פרטיים שמחויבים להילחם חזרה על שמם הטוב.

גם אותי ניסו להכפיש דרך הביטוי "ערן שיוביץ"

גם במקרה שלי, ניסו לא אחת להשחיר את שמי על דברים ולשייך לי דברים שלילים שלא היו מעולם. במסגרת עבודתי כיועץ לשר המשפטים הוקלטתי על ידי אדם שרצה לפגוע בשר. הדברים הוצאו מהקשרם ודברים שהיו תקינים לחלוטין הוצגו באור פלילי דרך כותרות ועל בסיס אינטרס פוליטי. כך שאני מכיר מקרוב את הרגשת חוסר הצדק במקרים כאלו ובמציאות בה ניתן כל כך הרבה כוח, לכתבים מסוימים בכלי תקשורת ואתרי אינטרנט שזוכים לתיעדוף בגוגל.
כך נראו התוצאות בחיפוש "ערן שיוביץ":

האתגר של ניהול מוניטין ברשת לעומת קידום אתרים רגיל

בשונה מקידום אתרים רגיל בו מקדם האתרים צריך "לדחוף" אתר אחד לטופ של גוגל בביטויים שונים, בניהול מוניטין יש צורך לקדם בו זמנית מספר נכסים למספר מצומצם של ביטויי המותג. במובנים מסוימים מדובר בעבודה פשוטה יותר ובמובנים אחרים בעבודה מורכבת יותר.
כמו בכל דבר בחיים תמיד מניעה תהיה זולה יותר ויעילה יותר ולכן אני ממליץ לכל אדם, גם אם אינו דמות ציבורית לדאוג למוניטין שלו ברשת ולדאוג לתחזק מספר נכסים עם תוכן עדכני מדי פעם: אתר אישי, לינקדין, פייסבוק, אינסטגרם, יוטיוב, פינטרסט, אולי אתר פודקאסטים אם אתם יודעים לייצר תוכן מסוג זה.
בסופו של דבר כולנו חיים בעולם דיגיטלי וכל אחד מאיתנו חשוף במידה מסוימת לרשת ולכן תמיד עדיף לכם לעצב את המציאות של שם המותג שלכם בגוגל מאשר לתת לגוגל להחליט לבד. לעולם לא ניתן לדעת למי יהיה אינטרס לפגוע בשם שלך ובאיזו צורה. ככל שהנכסים שלך יהיו חזקים יותר ודומיננטיים יותר בגוגל כך אותם גורמים יתקשו לפרסם עליכם דברים שליליים שידבקו בדף הראשון בגוגל.