בעל עסק מתמודד עם לא מעט אתגרים בעת פתיחת ופיתוח העסק שלו או שלה. אך האתגר המרכזי ביותר הוא כנראה שיווק ופרסום העסק. הצורך הגדול ביותר של בעלי עסקים קטנים כפי שעולה ממחקרים רבים הוא היכולת להשיג לקוחות חדשים וכאשר העסק רק בשלבים הראשוניים אז יש לעשות זאת גם ללא תקציב משמעותי.
בשנים האחרונות ברור למרבית בעלי העסקים בישראל כי הערוץ המרכזי והראשוני לשיווק בכל הקשור ליחס מוצלח של עלות תועלת הוא האינטרנט או הערוץ הדיגיטלי.
אז מהם הצעדים ההכרחיים שעליכם לעשות כבעלי עסקים על מנת לבסס את עצמכם בצורה מוצלחת בדיגיטל?

בניית אתר לעסק

השלב הראשון הוא בניית אתר מעוצב ותכליתי שיכול לשמש ככרטיס ביקור ראשוני, אם הנישה שלכם מאפשרת זאת ואתם בעלי יכולת אז ההצעה שלי לייצר כמה שיותר תכנים רלוונטיים ללקוחות באתר שלכם כדי להפוך למקור ידע ואוטריטה בתחום.
את האתר לא כדאי לבנות בחברות קיקיוניות או ללכת על אתרים קלים לעיצוב סטייל וויקס או שופייפי מנסיוני.
תשקיעו מעט כדי ללמוד כיצד רוכשים אחסון ודומיין ומתקינים אתר וורדפרס על הדומיין שלכם.
פלטפורמת וורדפרס תיתן לכם יתרון יחסי בגוגל בהמשך וגם תחסוך לכם לא מעט עלויות כשהאתר ידרוש שידרוג ותרצו להתפתח. חשוב באתר להציג בבירור מה התועלת שאתם מספקים ללקוח כבר בשניות הראשונות שהוא באתר, להציג את הסמכות שלכם בין אם על ידי המלצות, הוכחות להצלחה של לקוחות או הסיפור האישי שלכם וכן חשוב ליצור כמה שיותר אפשרויות לגולש ליצור אתכם קשר ולפנות אליכם.

איך מביאים טראפיק לאתר?

השלב השני לאחר הקמת האתר הוא להביא אליו את הטראפיק, כלומר את המבקרים הרלוונטיים. מהי הדרך היעילה יותר במושגי עלות תועלת כדי להגיע לקהל היעד שלכם ולהביא אותו לאתר? בגדול ארצה לגעת בשלושה ערוצים שונים.
ראשית עליכם לשאול את עצמכם האם הלקוחות שלכם מחפשים פתרונות או את הפתרון שלכם ספציפי או שאתם צריכים להגיע אליהם? כלומר האם אתם בשוק של דיסקברי או של סרץ'.
אנסה לעמוד על ההבדל כי הוא משמעותי מאוד בכל הקשור לערוצי השיווק הדיגיטלי של העסק שלכם.
לדוגמא עסק שמציע סיוע מקצועי בסידור הבית לא יעשה נכון אם יפנה לערוצי חיפוש מהסיבה הפשוטה שמי שמחפש "סידור הבית" או "לסדר את החדר" הוא לרוב לא קהל שישלם על כך.
גם חנות למתנות ייחודיות ומעניינות לא בהכרח תפנה לערוץ החיפוש משום שהאנשים לא פועלים או מחפשים צורך לכדור בדולח חשמלי. סביר להניח כי גם חברה שמעבירה חוגי לגו רובוטי על ידי ערכות ושיעורים שבועיים לא תעשה נכון כשתפנה לערוצי חיפוש.
עסקים אלו צריכים "לחנך" את הקהל שלהם במובן שיש להראות לו את התועלות של המוצרים/שירותים שלהם או לחשוף אותו או להציג לו את המגניבות של אותם הפתרונות.

כיום קיימות הזדמנויות של חשיפה לקהלים שונים בעיקר בערוצי פרסום כגון טאבולה או אאוטבריין (אם מדובר במוצרים/שירותים שיש להציג עם תוכן כתוב "ולחנך" בצורה מעמיקה יותר) או פייסבוק או אינסטגרם אם מדובר בחשיפה ויזואלית או הדגמה קצרה.
את פייסבוק ואינסטגרם אני מניח שכולם מכירים אך טאבולה או אאוטבריין למי שאינו מכיר הן חברות ישראליות המאפשרות לשלם פר קליק על כתבה ממומנת שמוצגת באתרי תוכן ומטרתה להביא את הגולשת לאותה כתבה, לקרוא אותה ולהשאיר את פרטיה.

אקדים ואומר כי בעלת עסק ללא תקציב גדול המבינה כי שיווק דיגיטלי הוא האמצעי העיקרי של העסק שלה לגדול חייבת ללמוד לפחות ברמה הבסיסית את עקרונות הפרסום בפייסבוק/אינסטגרם או טאבולה/אאוטבריין.
חבל בשלבים הראשונים להוציא סכום כמעט כפול על פרסום (הן הכסף שתשלמו לפלטפורמה והן הכסף שתשלמו לנותן השירות שינהל את הפרסום והקמפיינים עבורכם) וכן חשוב כי תכירו את התחום ברמה בסיסית על מנת שתוכלו לפקח בהמשך על נותני שירות שתיקחו כאשר השיווק הדיגיטלי יוכיח את עצמו ותצטרכו להתרחב.
יש לא מעט מקורות ידעי מהימנים ברשת שיספקו לכם מה שנדרש עבורכם כדי להתחיל כגון מרכז ההדרכה של פייסבוק או זה של טאבולה וכמובן שאפשר פשוט לחפש בגוגל ולמצוא המון מידע מועיל ובחינם.

עולמות החיפוש

אם העסק שלכם מציע מוצרים או שירותים לבעיות שאנשים יודעים להגדיר היטב ולחפש ברשת כמו "פרסום ביוטיוב", "שמלות ערב לנשים" או "השקעות נדל"ן" הרי שכדאי לכם להכיר את אפשרוית הפרסום בשני מנועי החיפוש המובילים כיום ברשת: גוגל ויוטיוב.

קידום ופרסום בגוגל וביוטיוב

בכל אחד מערוצי הפרסום הללו ניתן לפרסם בצורה ממומנת (זו הדרך שבה גוגל עושה את מרבית הכנסותיה) או בצורה אורגנית, כלומר ללא תשלום לגוגל. אני תמיד מציע ללקוחות להתחיל מפרסום ממומן, גם כדי להבין איך המערכת עובדת וגם כדי להבין אילו ביטויים יותר רלוונטים עבורם, כלומר מביאים להם יותר טראפיק רלוונטי ולידים. גם כאן יש מדריכים מוצלחים של גוגל וכמובן שאפשר למצוא ברשת המון תוכן בנושא.
רצוי להגדיר תקציב של אלפיים – שלושת אלפים שקלים כדי לפרסם ולהוציא אותו על פי תוכנית סדורה עם מדידה והפקת לקחים. הכסף הזה יכול להיות הקורס הטוב ביותר שלכם בכל הקשור לפרסום ממומן.

היתרונות של פרסום ממומן הם שמייד עם העלאת הקמפיין הוא יכול להופיע מול לקוחות פוטנציאלים, הוא מדיד מאוד ומיידי ומספק שליטה מלאה על ההוצאות וההתנהלות. עם זאת הוא לעיתים רבות יקר משום שאתם משלמים פר קליק והוא לא מסייע לכם בביסוס אוטריטה בערוצים אלו עם האתר שלכם משום שברגע שתפסיקו לשלם על הפרסום תפסיקו להופיע.
כאן נכנס כל נושא הקידום האורגני בין אם בגוגל – כלומר איך להביא אתר למקום ראשון בגוגל בביטויים הרלוונטיים עבורכם? או איך לגרום לסרטונים שלכם להופיע גבוה כאשר מחפשים את הביטויים הרלוונטים ביוטיוב.
אז גם כאן מדובר במקצוע בפני עצמו אך בין אם מדובר בפוסט באתר שלכם או סרטון ביוטיוב הבסיס נשאר אותו בסיס – אתם רוצים שהתוכן יהיה רלוונטי למי שמחפש. לכן רצוי כי הביטוי המחופש או ביטויים דומים לו יופיעו בכותרת, בתתי הכותרות, בתכנים, בשמות הקבצים של הסרטונים או התמונות, התגיות וכולי – כמובן במינון רלוונטי (אנחנו לא בשנות ה90 בהם היה נהוג לפוצץ טקסטים או תיאורים בהרבה מילות מפתח כדי לנסות לקבל דירוג גבוה יותר).
בביטויים ללא תחרות ייתכן ופעולות אלו יספקו כלומר אם אתם מתחרים על הביטוי "רובוט לקטיף תפוחים" ייתכן ובניית אתר ויצירת תכנים בצורה נכונה סביב עולם תוכן זה תאפשר לכם להיות ראשונים בביטויים הרלוונטיים.
כנ"ל אם תרצו להעלות סרטון על עיצוב משרד קטן. אך אם אתם מתחרים על ביטויים רווי מתחרים עם עסקים שמשקיעים תקציב ומשאבים בקידום האורגני כנראה שאתם גם תצטרכו סיוע של חברת קידום אתרים מקצועית שתסייע לכם בבניית קישורים בצורה שיטתית ובאופטימיזציה של האתר שלכם.

ערוץ שיווק דיגיטלי ששווה לציין כאן אך שיצירך גם הוא סיוע של חברה מקצועית או לפחות של כלי בתשלום לשליחת פניות הוא רשת הלינקדין – במידה ואתם נותנים שירותים לחברות טכנולוגיה או משאבי אנוש בעולמות ההייטק וכדומה אז רשת הלינקדין יכולה להיות אחלה ערוץ פרסום עבורכם.
רק הימנעו מפרסום בתשלום ברשת עצמה שהוא מאוד יקר ומניסיוני פחות מוכיח את עצמו ואל תצפו למצוא שם בעלי עסקים שאינם מהעולמות שציינתי לעיל. קחו בחשבון גם שבשונה מפייסבוק קהל המשתמשים ברשת נכנס אליה בתדירות נמוכה יותר לרוב.

לנצל את מאמצי השיווק עד תום


המלצה אחרונה לקראת סיכום וסיום הפוסט הזה היא לנצל את המאמצים שלכם המושקעים בשיווק עד תום – כלומר אם כבר טרחתם לייצר תוכן לאתר שלכם וכל שכן אם אתם עושים זאת בצורה שיטתית ועל בסיס קבוע אז מומלץ מאוד לעשות שימוש בתוכן הזה גם בפייסבוק וביוטיוב.
בצורה זו תתחילו לבנות את עצמכם כמומחים בתחומכם.
אם אתם רשומים בפלטפורומות הפצת תוכן אחרות כמו לינקדין אותה ציינתי או פינטרסט אם התוכן שלכם ויזואלי אז כמובן שרצוי להעלות את התכנים גם לשם. כך תתחילו ליצור סביבכם קהילה שתצטרך את התכנים שלכם וייתכן שאף תפיץ אותה הלאה במידע ויהיו מועילים או רלוונטיים.

תכנים אלו גם יכולים לסייע לכם בשימור לקוחות ולקוחות פוטנציאלים על ידי שליחתם במערכת דיוור במידה והקהל שלכם אוהב לקרוא ניולזטרים או על ידיד פתיחת קבוצת וואטסאפ או ערוץ טלגרם שבהם תוכלו להעלות את התכנים ולשמור על קשר עם הלקוחות או הלקוחות הפוטנציאליים.
דוגמא לפרסום בטאבולה:
פרסום באינטרנט