הפעם לבקשת יוני כץ הלכתי על תחום התיירות שכרגע די בפאוזה אז החלטתי לבחון ביטויים יותר רלוונטיים לתקופה הנוכחית סביב מלונות בארץ.
אני רוצה להשוות תפוחים לתפוחים ולכן אלך על שתי רשתות שעושות קידום אורגני (לא רוצה להשוות פורטלים כמו הוטלס או איסתא לרשת מלונות)

התוצאה הסופית: 3-0 לפתאל
הסבר ופירוט:
הבהרה: איני מספק שירותי קידום אתרים לאף אחד מהאתרים ולכן איני מוטה. כמו כן אין לי גישה לאנליטיקס או לSC של אף אחד מהאתרים כך שכל המידע מבוסס על כלים חיצוניים מה שיכול לגרום לאי דיוקים חלקיים.

1. מילות מפתח – שני האתרים מכוונים לביטויים רלוונטיים לקהל היעד: מלונות באילת, מלון באילת, ים המלח, דילים לאילת, טבריה וכולי.
גם שני האתרים נוקטים זוויות מעניינות בקידום:
ישרוטל שביטוי המותג שלה פחות מחופש מפתאל (כשני שליש בנפח) – מביאה טראפיק על שמות מלונות ברשת: מלון בראשית, מלון כרמים וכולי.
פתאל פחות חזקים בביטויי מותגי מלונות אך נראה שהשיגו נפח חיפוש יפה לתת מותג בשם "פתאל על הזמן", כמו כן פתאל מקדמים ביטויים הקשורים לאירועים כגון "ראש השנה 2020" או "פסח 2020" שזו טקטיקה מעניינת.
נקודה מעניינת נוספת היא ששני האתרים מדורגים לביטויי מותג של פורטלי תיירות כגון בוקינג, shopping il, הדקה ה90, הטבות ישראכרט, הטבות אמריקן אקספרס וכולי.
השוואת 4 ביטויים עם נפח יפה:
מלון באילת – פתאל #1, ישרוטל #6
מלונות באילת – כנ"ל
דילים לאילת – פתאל #1, ישרוטל #4
מלונות – פתאל #2, ישרוטל #5
למעשה בחלק מהביטויים, פתאל עשו עבודה יפה כל כך עד כי ישרוטל בסכנה שפתאל יזוהו בגוגל עם הביטוי מלונות באילת ואז יהיה להם קשה מאוד להתחרות בהם.
—- לסיכום 1-0 לפתאל בינתיים —-

2. מבנה ומהירות טעינה
שני האתרים מציגים מנוע חיפוש מלון ותאריכים לנוחות הגולש ונראה כי שניהם שמים בקישורים מדף הבית דגש הן על ביטויי שמות מלונות והן על ביטויי מלונות באזור גיאוגרפי כגון מלונות באילת, מלונות בטבריה וכולי.
המבנה של שני האתרים מורכב מדי לטעמי וגולש מעבר למרחק שתי הקלקות מדף הבית.
שני האתרים מתמודדים עם פונקציות שונות של שירות ללקוחות שמתבטאות בניווט עליון שלא משמש ברובו לקידום.
פתאל בנוסף מתמודדים עם אתגר נוסף של הצגת מלונות בחו"ל וישרוטל עם אתגר של הצגת תוכן על מסעדות וברים במלונות או מתקני המלונות. יש מה לשפר בשני האתרים ברמת התוכן בכל דף.
בכל מה שכן קשור לביטויי החיפוש – דף הבית של ישרוטל משקיע את מרבית המאמץ בפוטר ובפתאל עושים שימוש הן בפוטר והן בדף עצמו.
בכלי פייג'ספיד (הלא מדויק) של גוגל – פתאל 14 בנייד ו35 בנייח, ישרוטל 10 בנייד ו24 בנייח.
בקיצור יש הרבה מה לעשות בשני האתרים. הייתי נותן אולי בסעיף זה 1-0 קטן לפתאל אבל המצב טעון שיפור גדול מדי אז:
—- 0-0 —-
3. קישורים חיצוניים – לפתאל 232 אלף קישורים מ2550 דומיינים 18% מאיכות סבירה שמתוכן יש כ2% באיכות גבוהה.
לישרוטל מעל שני מיליון קישורים מ2720 דומיינים שונים.אבל רק 2% מאיכות סבירה.
מה שאומר שטוב לישרוטל אם היו מתמקדים יותר באיכות הקישורים מכמות הקישורים. גם כאן הייתי רוצה לפרגן יותר לפתאל אבל בשני המקרים פיזור האנקור טקסט לא איכותי מספיק.
ועדיין פתאל במצב הרבה יותר טוב בהיבט זה אז
—- 1-0 לפתאל —–

4. שימוש במטא להגדלת CTR – נראה שגם כאן כמו באתר נדרש שיפור בשני המותגים. תראו לדוגמא את התיאור הלקוני יחסית של שני המותגים בדף המלונות:
"מלונות בישראל של מותגי רשת מלונות פתאל
מלונות בישראל מרשת פתאל. קראו כאן על מגוון מותגי מלונות פתאל: הרודס, לאונרדו, מלונות יו ומלונות מג'יק. בחרו את סוג הנופש המועדף עליכם והזמינו חופשה מפנקת."
"מלונות ישרוטל, רשת בתי המלון המובילה בישראל
רשת מלונות ישרוטל מציעה לכם אירוח יוקרתי ומפנק, מסעדות ברמה גבוהה, שירותי מלון מתקדמים ומערכת הזמנות מתקדמת באינטרנט."
– עם זאת בדף הדילים פתאל עושים קצת מאמץ, מדברים אל הגולש ואפילו הכניסו מספר עם אחוז! ישרוטל נשארו תיאוריים:
"דילים לאילת – מבצעים לאילת במלונות פתאל
מחפשים דילים לאילת? יש לכם לפחות 5% הנחה להזמנה באתר! היכנסו עכשיו, בחרו את המלון המועדף עליכם מתוך מגוון מבצעים לאילת ותיהנו מאירוח מפנק במחיר מיוחד."
"דילים לאילת – מלונות ישרוטל להזמנת דילים לאילת, חופשות, חבילות נופש או מבצעים אנא לחצו על אחד המבצעים המפורטים מטה. המבצעים באתר מתעדכנים באופן קבוע, אנו ממליצים לחזור ולבדוק את העמוד מדי כמה .."
— בקיצור 1-0 לפתאל בקטנה —-

התוצאה הסופית היא 3-0 לפתאל.
בשני האתרים נדרש שיפור. עם זאת נראה כי העבודה שפתאל עושים עד כה הספיקה להם לעבור אתרי פורטל תיירותיים שגוגל הרבה פעמים מתעדף.
לפי המצב הנוכחי קיימת סכנה למתחרים של פתאל כגון ישרוטל או רשתות ששרוכות הרחק מאחור כגון מלונות דן, קלאב הוטל ואחרים שאם הם לא יכנסו לתהליך קידום אורגני רציני יותר בהקדם אז יהיה להם קשה מאוד להוריד את פתאל מהפסגה.