אם אי פעם תהיתם מה זה מפת אתר, מאיפה היא הגיעה לעולמנו ולמה היא הכרחית? הפוסט הזה הוא בשבילכם. בימיו הראשונים של האינטרנט, הניווט באתר היה די פשוט, עם דפים מקושרים זה לזה באמצעות קישורים בסיסיים. ככל שהאתרים הפכו מורכבים יותר, כך גם גדל הצורך בארגון טוב יותר של האתר, במילים אחרות – מפת אתר: מפת אתר היא קובץ המכיל רשימה של כל הדפים באתר, המאורגנים במבנה היררכי. היא משמשת כמפת דרכים הן למשתמשים והן למנועי החיפוש, ומקלה עליהם למצוא את התוכן שהם מחפשים.

מדוע מפות אתר חשובות?

מפות אתר ממלאות תפקיד חיוני באופטימיזציה של אתרים ובחווית משתמש:

  • סריקה משופרת של מנועי חיפוש: מנועי חיפוש כמו גוגל משתמשים בעכבישים כדי להוסיף את דפים מהאתר שלכם לאינדקס. מפת אתר מספקת לעכבישים נתיב ברור החוסך להם משאבים ומאמץ (אחד האתגרים הגדולים של גוגל כיום) וכך מבטיחה שהם ימצאו ויוסיפו את כל התוכן שלכם בקלות.
  • חווית משתמש משופרת: מפת אתר מובנית מקלה על הגולשים לנווט באתר, משפרת את החוויה הכוללת שלהם ומגדילה את הסבירות שהם יישארו זמן רב יותר באתר.

יצירת מפת אתר

  • יצירה ידנית: אם האתר קטן, ניתן ליצור מפת אתר XML באופן ידני באמצעות עורך טקסט פשוט. יש לרשום את כל כתובות דפי האתר במבנה היררכי ולשמור את הקובץ בתור "sitemap.xml". חשוב לאמת את מפת האתר עם כלים לאימות מפות חינמיים שנמצאים ברשת. לדוגמא ניתן לבדוק את מפת האתר עם הכלי החינמי לבדיקת מפות אתר של SEMRUSH
  • כיצד ליצור מפת אתר XML? רוב מערכות ניהול התוכן כמו WordPress, Wix, Squarespace ו-Shopify יוצרות ומעדכנות את מפת ה-XML של האתר באופן אוטומטי. למשתמשי וורדפרס מתקדמים, ישנם תוספים לקידום אתרים כמו Yoast SEO, All in One SEO ו-Rank Math שיכולים ליצור מפת אתר XML. ניתן להשתמש גם בתוספים ייעודיים של מפת אתר כמו XML Sitemap או XML Sitemap וחדשות Google.
  • כלים ליצירת מפות אתר: מי שממש רוצה להשתמש בכלים יעודים ליצירת מפת האתר יכול לבדוק כלים פופולריים כמו Screaming Frog, XML-Sitemaps.com ו-Google XML Sitemaps WordPress plugin.

סוגי מפות אתר XML

ישנם סוגים שונים של מפות אתר XML, כגון מפת אתר תכני וידאו, תמונות או חדשות של גוגל. ניתן לשלב סוגי מדיה מיוחדים אלה במפת אתר רגילה או ליצור עבורם מפות אתר ייעודיות. בגדול מומלץ לכלול רק את הדפים החשובים לכם באתר, שעליהם אתם רוצים לשים דגש בגוגל. חשוב לוודא שקובץ Sitemap בודד הוא פחות מ-50MB או 50,000 כתובות אתרים, אם הוא גדול מכך אז חובה לחלק את האתר למספר מפות ויצירת מפת אתר על לכלל המפות.

מפות אתר וקידום אתרים

  • חובה להזין את כתובת מפת האתר שלכם בגוגל סרץ קונסול במקום הייעודי. כדאי גם לתת לבינג לאנדקס אותה.
  • תעדוף דפים חשובים: השתמשו בתגי עדיפות במפת ה-XML שלך כדי לציין את החשיבות של דפים ספציפיים. זה עוזר למנועי החיפוש להבין אילו דפים הם בעלי ערך רב יותר כיד שהם יסרקו אותם בתדירות גבוהה יותר.
  • שמור על מפת האתר נקייה: הסירו כל כתובות URL שבורות או מיושנות.

למצות פוטנציאל מהאתר:

נמאס לכם מחברות קידום אורגני עם אנשי מכירות תותחים, שמוכרים לכם בעיקר הבטחות ולא תוצאות? אני מזמין אתכם לחוות חווית קידום מקצועית באמצעות השיטה שבה אני מלווה עסקים מרוצים ב 17 השנים האחרונות. לפגישת ייעוץ ראשונית =>