קידום אתרים אורגני הוא תהליך. בתנאי תחרות קשים הוא תהליך ארוך. לכן חשוב לדעת מראש מהם הביטויים הרלוונטיים עבור העסק שלכם. ביטויים עם נפח חיפוש מספק שיביאו לקוחות אמיתיים ולא רק מבקרים לאתר. ביטויים ששווה להילחם עליהם ושביסוס האתר במקומות הראשונים בהם יעיף אתכם למציאות עסקית אחרת לחלוטין. אז אם החלטתם להתחייב לתהליך ומיקדתם את עצמכם לביטויים הרלוונטיים, מוזמנים לצלול אל תוך המדריך:

1. מבנה האתר – האתר שלכם צריך להיבנות כפרמידה ולא כמגדל קלפים צר וגבוה. בשורשו (דף הבית) יופיע הביטוי המוביל והעיקרי עבורכם וברמה הראשונה (הקטגוריות המרכזיות באתר) יתר הביטויים החשובים. התוכן שיבנה בתוך הקטגוריות האלו יתמוך בביטויי הקטגוריה ועולם התוכן/ביטויים שלהם. בשונה מהעבר אין צורך להשקיע בייצור עמודי תגיות או עמודים שמציגים את אותם תכנים בחלוקות וצורות אחרות. להפך: מומלץ ליצור מבנה קשיח וברור של תוכן איכותי וברור עם מבנה ביטויים ברור.
אתר חייב להיות פשוט במבנה שלו, מהיר וקל בטעינה שלו ומועיל בתוכן שלו.

2. תוכן איכותי ומועיל – קיימות שתי גישות בתעשייה כיום לגבי הגישה הנכונה אל תוכן. בעוד שברור כי התוכן צריך להיות מועיל ורלוונטי לאדם המחפש בגוגל, במטרה להוריד את אחוז הנטישה ולהגדיל את כמות ההמרות, גישה אחת גורסת שיש ליצור אתר תוכן רזה יחסית בעל עשרות דפים מרכזיים כאשר כל דף הוא מאמר או פוסט של 1200+ מילה סביב אותו נושא ומעושר בתמונות, סרטונים ומידע נוסף. גישה אחרת גורסת שיש להתמקד בכמות – כתיבה של פוסט או מאמר מקצועי כל יום, גם אם קטן, גם אם תוספת של פסקה או שתיים למאמר חדש. גישה זו מייצרת אתר שמוסיף כל שנה 200+ דפים כאשר חלקם מתעדכן ומשתנה כל הזמן.
גם בגישה כמותית חשוב שעמודי הדגל יהיו עשירים בתוכן. המחקרים האחרונים שנעשו בנושא הראו כי מספר המילים הממוצע ב10 התוצאות הראשונות עבור כ20 אלף ביטויים שנבחנו חצה את האלפיים מילה. 3 המקומות הראשונים עברו את 2500 המילים למאמר. סביר להניח כי ככל שאנו מתקדמים כך הכמות הנדרשת עולה וסביר להניח שבאנגלית אנחנו מסתכלים על מאמרים שכבר נושקים לאזור השלושת אלפים מילה. גם חשוב לזכור כי אנשים נוטים להאמין יותר למאמרים בני 500 מילה ומעלה.

3. התפשטות הביטויים – פעמים רבות יש נטייה לבעלי אתרים לדחוף כמות קטנה של ביטויים כמה שיותר למעלה בדירוג, אך מאמץ מקביל, תורם והכרחי הוא התפשטות בביטויים רלוונטיים. כך שהאתר יגע כל הזמן בעוד ביטויים שקשורים בתעשייה/בנישה/בתחום שלכם. המדידה של התפשטות ביטויים היא כמותית ומדידה יחסית בקלות בכלים כגון AHREFS:

דוגמא להתפשטות בביטויים של אתר טרמינל X

4. קישורית – האלגוריתם של גוגל נעשה מתוחכם יותר ויותר לאורך השנים. אם לא שמעתם אז היום כבר יש תוכנות בינה מלאכותית שמסוגלות לנהל שיחות מתוחכמות מאוד על בסיס המידע שנסרק ברשת. התחכום כמו גם הפטנט או עבודת הדוקטורט שעל בסיסם הוקמה גוגל מבוססים על הקישוריות.
אם התוכן שלכם טוב, מעניין, ארוך דיו ונוצר בתדירות סבירה ביחס ליתר המתחרים בתעשייה שלכם הרי שעליכם לשים דגש גם על הקישוריות. קישוריות טובה נוצרת על ידי קישורים חיצוניים לאתר מאתרים/דפים רלוונטיים וקישורים פנימיים בתוך האתר.

5. פשטות גם בניווט – ישנם אתרים כגון אתרי מסחר מאוד גדולים ומורכבים שחייבים ליצור סרגלי ניווט עצומים סטייל איביי או אמזון. גם בישראל ניתן למצוא חנויות בגדים כאלו או חנויות אוכל לבעלי חיים. נסו ליצור ניווט פשוט. אם אין לכם ברירה ואתם נאלצים להתחיל להתעסק עם CSS או ג'אווה אז עשו זאת בחכמה ומקמו את הסרגל בקוד מתחת לכותרת ולתחילת התוכן של העמוד. אתם לא רוצים ליצור אתר שבו החלק העליון של הקוד במרבית העמודים הוא זהה ועמוס באותם קישורים.

6. השתמשו בפירורי לחם. אם האתר שלכם פשוט במבנה שלו ומשקף את הביטויים שלכם הרי שפירורי הלחם ישקפו זאת גם כן.

7. הקפידו על SEO בסיסי: כותרת ראשית לדף, תתי כותרות, מטא טייטל, מטא דיסקריפשין וכולי. חשוב שבכל דף סעיפים אלו ימולאו בהתאם לביטוי המוביל לדף הרלוונטי.

8. ביצועי אתר – כתבתי על הנחיצות של האתר להיות מהיר לטעינה אך חשוב להדגיש זאת שוב. במיוחד במובייל. זו הסיבה שאני אוהב את לבנות אתר בוורדפרס אך כיום גם פלטפורמות אחרות שמות דגש על הנושא ושיפרו מהותית את היבט הביצועים.
בעיות בביצועים לרוב נובעות מחוסר נקיות קוד ותוספת מיותרת של תוספים וקרוביהם או לחלופין מתמונות גדולות ולא מכווצות. חשוב לשים דגש על הנושא ולהיעזר בכלי של גוגל. בוני אתרים רבים אמרו לי לאורך השנים עד כמה הוא לא מדויק ועדיין בהינתן משהו אחר חשוב להסתמך עליו במיוחד בהשוואה לביצועי המתחרים.

9. קישורים – סעיף 4 התייחס לנושא הקישוריות ודיבר על חשיבות הקישורים הפנימיים והחיצוניים. אך חשוב לי להרחיב בנושא זה בשלושה היבטים: הראשון הוא מגוון הקישורים – חשוב לגוון את הקישורים מאתרי סמכות רציניים ואתרים אחרים, יש להיזהר מאי סימטריה שעלולה להיראות לא טבעית.
אני נוטה לראות בקידום אתרים בגוגל מעין האצה של התהליך הטבעי, כמו חממה שמדמה את פעולת הטבע בצורה יעילה יותר ולכן יש להיזהר מעיוותים לא טבעיים שעלולים להרים דגלים כאלו או אחרים. השני הוא נושא הקישורים היוצאים – כאן קיים דיון רחב האם יש כדאי לקשר החוצה מהאתר או לא? כלומר האם גוגל יראה באתר שלנו אוטוריטה חזקה יותר בהנחה ואנו מקשרים החוצה לאתרים בנישה שלנו או לחלופין אנו מאבדים מהכוח של האתר שלנו ומחזקים מתחרים. זו אכן שאלה שאין עליה תשובה ברורה. בקידום באנגלית ברור למדי שיש צורך לגוון יותר את האתר ולקשר החוצה, גם בעת בניית קישורים נכנסים,
נדיר למצוא מאמרים עם קישור יוצר אחד ולרוב בניית קישורים יעילה עושה שימוש בקישור אחד מתוך 3-4 במאמר. בעברית נראה כי גם עם קישור נכנס אחד מכתבה ניתן להשיג תוצאות וכן גם עם אתר ללא קישורים יוצאים. ייתכן ובשל גודל הרשת או מכיוון שהעדכונים הרלוונטיים בגוגל קום טרם הגיעו לגוגל קו אי אל. בכל מקרה ההמלצה שלי לנהוג בטבעיות ולקשר כאשר מתאים ולא לקשר החוצה בצורה מלאכותית. ההיבט השלישי הוא גיוון האנקור טקסט בקישורים הנכנסים והפנימיים, גם כאן לא טבעי כי כל האנקור טקסט יהיו אותו דבר וסביר להניח כי הם ישתנו מדף לדף.
לדוגמא: חברת קידום אתרים, קידום אתרים בגוגל, מקדם אתרים בגוגל וכולי.

10. שימוש מושכל ביחסי ציבור. אם אתם עושים יחסי ציבור ומשלמים על פרסום תוכן חשוב מאוד לדרוש קישור לאתר שלכם. כתבתי לעיל בחשיבות הקישורים וחבל לוותר על כל הזדמנות לקישור.

11. מותג חי – גם כאן קיים דיון בתעשייה ונראה כי הוא רלוונטי יותר לשוק האמריקאי. אך התיאוריה מניחה כי ככל שלחברה יש יותר "חיים ברשת" כלומר סיגנלים ברשתות חברתיות כגון פייסבוק, לינקדין, יוטיוב, טוויטר וכולי כך גוגל יתעדף את האתר שלה בגוגל. לשיקולכם.

12. גיוון בצורות הדפים – אתם לא רוצים שכל דפי האתר שלכם יראו אותו דבר, היינו 300-350 מילה עם תמונה מפוטו סטוק וקישור אחד או שניים. כלומר כמו 90% מהדפים ברשת היום. אתם רוצים שכל דף יראה אחר. אחד יראה אולי כאסופה של תמונות, באחר יש סרטונים, שלישי יראה כמו רשימה של סעיפים בנושא מסוים וכולי. סביר להניח כי ההדר והפוטר לכל אורך האתר יראה דומה, אך רצוי כי הדפים עצמם יהיו שונים.

13. תתאמצו יותר מהתחרות – סביר כי ככל שזה יותר קשה לכתיבה/הפקה כך גוגל יתגמל אתכם יותר. לתאר מוצר באלפי מילים, לגרום ל300 איש לקשר לדף שלכם או לאתרים מרכזיים לתת לכם קישור, לייצר עדויות אמינות או סרטונים עם אלפי צפיות – ככל שזה יותר ייחודי ומושקע כך זה יתקרב יותר לקליקבייט אמיתי. כלומר לדף שכולם רוצים לקשר אליו. אתגרו את עצמכם וכיתבו את הX הכי Y ברשת.

14. בנו תוכנית לבניית קישורים – חשוב לתכנן ולהוציא לפועל בקפידה את התוכנית שתגדירו. כמה מאמרים תכתבו כל חודש? באילו נושאים? באיזה אנקור טקסט תשתמשו? האם המאמר יקשר רק לאתר שלכם או לאתרים אחרים? באילו אתרים תפרסמו? ועוד.
חשוב להגדיר מראש את 4-5 דפי הדגל שלכם באתר ולבנות את הפרמידה בהתאם – כמה קישורים לדף הבית וכמה לדפי הדגל.

15. "ובבוא אלול אלינו ריח סתיו עלה" – עכשיו חיזרו על הכל מהתחלה. למעט מבנה האתר שסביר כי סידרתם אותו בשלב ראשון. אך מכתיבת התוכן ואילך. פשוט צרו זאת שוב ושוב.