יש לכם אתר שאתם רוצים לקדם אורגנית בגוגל? מהם השלבים בתהליך הקידום ועל מה חשוב לשים דגש? אקדים ואומר כי תהליך קידום אתר הוא תהליך ארוך שמצריך סבלנות והתמדה. הוא במובנים מסוימים יותר רגוע מקמפיין ממומן אך במובנים אחרים מתסכל יותר ומצריך יותר עבודה קשה.

1.     מחקר מילים – אולי החלק החשוב ביותר בתהליך. בחירות הביטויים הלא נכונים עלולים לגרום לכם להשקיע מאמץ רב בייצור תכנים, בניית קישורים ובעיקר לבזבז לכם לא מעט זמן רק כדי לגלות כי הביטויים שבהם התמקמתם במיקומים המובילים מספקים לכם גולשים לאתר אך לא לקוחות או אף יותר גרוע – הם מספקים לקוחות טובים אך נפח החיפוש נמוך מדי ואין לכם אפשרות לגדול אורגנית.
מחקר מילים טוב הוא כזה שמבוסס על ניסיון שלכם בגוגל אדס – כלומר הרמתם קמפיין לאוויר, השקעתם מעט כסף ווידאתם כי הביטויים שבחרתם מספקים מספיק טראפיק ושהטראפיק הזה ממיר. מבוסס על הניסיון של המתחרים שלכם וכאן אני ממליץ לעשות שימוש בכלים כמו AHREFS או SEMRUSH כדי לבצע הנדסה הפוכה ולהבין מה עובד למתחרים המרכזיים בקטגוריה  (הקישורים הם לא קישורי אפיליאט משום שאיני מאמין שכדאי לכם לשלם $100 או $120 לחודש – אתם פשוט יכולים להיעזר בי לעשות בדיקות אלו ולבחון את הפוטנציאל האורגני של האתר שלכם ללא עלות).
רק אחרי שמיציתם את הניסיון שלכם ואת הניסיון של המתחרים שלכם אני ממליץ לעשות סיעור מוחות ולהריץ שאילתות בכלי מילות מפתח חינמיים כמו הכלי של גוגל אדוורדס, השלמה אוטומטית של גוגל, Related searches של גוגל, https://keywordtool.io/  או כל כלי אחר שקיבלתם עליו המלצה.

2.     מבנה האתר – לאחר שהגדרתם לכם את הביטויים המובילים, שבו עם דף וורד או דף נייר ועפרון ונסו לצייר לכם את מבנה האתר. רצוי לצייר אותו עד כמה שאפשר כפירמידה הפוכה – השורש או הקודקוד הוא הביטוי המוביל לאתר שלכם. זה שהכי חשוב לכם להיות בו מקום ראשון משום שהוא הכי רלוונטי/יש בו הכי הרבה פוטנציאל עסקי עבורכם/הוא משקף הכי טוב את העסק שלכם וכולי. לעיתים במקרים של תחרות גדולה תבחרו בביטוי אחר שקרוב אליו.
לאחר מכן ברמה הראשונה הגדירו את הביטויים החשובים הבאים. לאל אחד מהם צריך להיות דף דגל בהיקף של כאלף מילה שמייצג את אותו הביטוי ורצוי גם שדפים אלו יקבלו קישור ישיר מדף הבית, בין אם הם דפי קטגוריה בתפריט העליון או התחתון או בצורת מאמרים נבחרים או בכל דרך אחרת.
ברמה השנייה כבר צריכים לבוא הביטויים התומכים, ביטויים מעולם התוכן שלהם שקשורים איכשהו לביטויים ברמה הראשונה ותומכים בהם. כך לדוגמא אתר של שמלות ערב לנשים יכול להגדיר ביטוי זה כביטוי של דף הבית. ברמה הראשונה להגדיר 4-5 ביטויים של סוגי שמלות ערב לנשים ותחתיהם יבואו המוצרים עצמם, כלומר השמלות וכן הלאה. ברוה הפעמים אתר מסחר לא יצליח להגיע לאלף מילה בעמוד מוצר אך שווה לנסות לתאר את המוצר ככל האפשר.

3.     כתיבת התוכן – בשלב זה אני ממליץ כבר ברמה של תיקייה וקבצי וורד או תיקיית גוגל דוקס להתחיל לייצר את התוכן לדף הבית ולרמה הראשונה. בעת כתיבת התוכן תיתקלו בכל מיני שאלות לגבי תמונות/סרטונים/נקודות שאתם רוצים לגעת בהן ולעיתים תצטרכו לחדד את מחקר הביטויים. כתיבת התוכן ברמה זו גם תחייב אתכם לבחון את הרצינות או היכולת שלכם בהפקת תוכן. בעלי עסקים רבים מגלים כי השוטף של העסק לא מאפשר להם להגיע לייצור תכנים או שאין להם רצון בכך ולכן הם בוחרים להיעזר בשירות מקצועי של קידום אתרים.

4.     בניית האתר – אני אישית תמיד אבחר בוורדפרס, למרות שבאנגלית אני מוכן לשקול להתנסות גם בפלטפורמה ישראלית אחרת שקיבלתי עליה המלצות בשם דודה. בעת בניית האתר חשוב לשים לב על ביצועי האתר ומהירות הטעינה שלו הכוללת גם יכולת כיווץ תמונות, עיצוב – כל אחד ורמת הקפדתו על אסתטיות וכן נוחות יצירת הקשר/המרת הגולש ללקוח בפועל או בפוטנציאל.
בעת בניית האתר יש לשים לב לכללי קידום טכניים בסיסיים כגון מבנה כתובות URL פשוט המכיל את שם הדף, כותרות ראשיות ומשניות, אלט טאג לתמונות, פירורי לחם, מטא טייטל ותיאור לכל עמוד וכולי. אם יש לכם אתר ישן אז חשוב לבצע תהליך של מעבר אתר על ידי ניתוח הדפים החזקים והרלוונטים שכדאי לשמר וביצוע הפניות רידיירקט 301 אל הדפים המקבילים אליהם באתר החדש. חשוב להקפיד על ניווט עליון ותחתון פשוטים ובסיסיים וליצור באחד מהם קישורים אל אותם דפי דגל כפי שציינתי.

5.     התקנת גוגל סרץ קונסול – מוזמנים גם להתקין גוגל אנליטיקס אך סרץ קונסול הוא חובה כדי לאפשר לכם לעקוב בהמשך אחרי שגיאות ובעיות טכניות באתר ולתקן אותן. גוגל סרץ קונסול

6.     העלאת התוכן לאתר – פרסמו את התוכן הראשוני שיצרתם לפני שבניתם את האתר. חשוב להתחיל מהשורש, לאחר מכן דפי הדגל של הרמה הראשונה ולאחר מכן יתר התוכן. הסיבה לכך היא שאתם רוצים ליצור קישורים פנימיים בכל תוכן שאתם מעלים אל דף הבית או אל דפי הדגל ובמידה ומתאים גם לדפי תוכן אחרים באתר. יש חשיבות רבה לקישוריות ולכן חשוב לעשות בה שימוש. לא צריך ללכת לקיצוניות של ויקיפדיה ולהפוך כל מילה שלישית או רביעית לקישור פנימי אך כן כדאי לעשות זאת בצורה מושכלת.

7.      תוכנית בניית קישורים – חשוב ליצור טבלת אקסל או גוגל ספרידשייט עם דף הבית, דפי הדגל והקישורים שלהם ולתכנן כיצד ומאיפה אתם מתכוונים לקשר לאותם דפים. כלומר מאיזה אתר ועם איזה אנקור טקסט בקישור. לאחר מכן עליכם להוציא לפועל את בניית הקישורים שתיכננתם בצורה שיטתית וקפדנית לאורך מספר חודשים. כמה חודשים תצטרכו לבנות קישורים ובאיזו כמות? זה תלוי ברמת התחרות בתחום שלכם. גם כאן ניתן לעשות שימוש בכלים שציינתי בסעיף אחד לבחינת מתחרים כדי להבין מה היקף ואיכות הקישורים שלהם.

8.     עבודה שוטפת- ייצור תכנים, פרסומם באתר עם קישורים פנימיים לדפים אחרים, בניית קישורים חיצוניים. מעקב אחר שגיאות והתראות בגוגל סרץ קונסול אם יש ודיוק מחקר המילים וההזדמנויות על פי הביטויים שמציג הסרץ קונסול.
עבודה מחזורית ומוקפדת של אותן פעולות פשוטות יביא את האתר שלכם רחוק מאוד. תחשבו על כך שמספיק יצירת פיסת תוכן אחת ביום למשך שנה וכבר האתר שלכם מכיל 200+ עמודים. את אותה מתמטיקה תעשו על קישורים חיצוניים ותבינו איזה נכס ניתן לבנות עם מעט מאמץ יחסית.

תמיד מוזמנים להיעזר בפוסטים שפרסמתי כאן באתר או לחלופין לפנות אלי לייעוץ או לעזרה שיטתית וקבועה במימוש הפוטנציאל האורגני של האתר שלכם. בהצלחה!

קצת נוסטלגיה מ2012: