5 מהשלבים הם ידע די בסיסי. אבל יש 3 שלבים שבעלי עסקים כמעט תמיד מפספסים! (כשהם מנסים לדרג את האתר שלהם גבוה בגוגל…)
ערן שיוביץ מסביר=>>

מאמר זה סוקר את 8 השלבים של קידום אתרים אורגני שכל בעל עסק חייב להכיר. 

קידום אתרים אורגני – מה זה בכלל?

בתור בעלי עסק, בוודאי שמעתם לא אחת את המושג "קידום אורגני". כולם מדברים על זה, אבל מה זה בעצם קידום אורגני? כאשר מדברים על קידום אתר בצורה אורגנית, הכוונה היא לפעולות שיש לנקוט בהן כדי לשפר את מיקום האתר שלכם במנועי החיפוש של גוגל, והשאיפה היא בעצם ליצור מצב שבו האתר שלכם נמצא במיקום כמה שיותר גבוה במנועי החיפוש הללו, למעשה, כאשר גולש פוטנציאלי יקליק את המילה הוא המילים הרלוונטיות הוא יפגוש את האתר שלכם בדף הפותח.

אתר שנמצא במיקום גבוה הוא אתר שנחשף לגולשים פוטנציאלים רבים, ובעצם מגביר את הסיכויים של האתר שלכם לתנועה ושהיה של לקוחות בו, ואף סיכויים גבוהים יותר ללקוחות פוטנציאלים הרוכשים את השירותים שאתם מציעים להם. משמעות הדבר, במילים אחרות, היא יותר רווחים עבורכם, עבור העסק שלכם באמצעות תנועת לקוחות שמגיעים מהקלקה של חיפוש נושא או תחום מסויים.

 כאשר אדם מחפש מידע בתחום מסוים, הוא מקיש את מילת המפתח או ביטוי הקשור למה שהוא מחפש, ומיד קופצות לו תוצאות בסדר יורד. ככל שהאתר שלכם יופיע במיקום גבוה יותר, סביר להניח כי הגולשים יקליקו לכניסה. 

גולשים נוטים ברוב המקרים להיכנס לאתרים הראשונים שעולים בחיפוש, לעיתים מתוך מחשבה כי אלו האתרים ה"טובים" יותר כיוון שהם מופיעים במקומות גבוהים יחסית (הם לא תמיד חושבים בצורה עמוקה מדוע האתר אכן מופיע בראש הדף והתגובה האינסטינקטיבית היא פשוט להקליק לכניסה), ולעיתים, אולי בשל חוסר רצון לגלול מטה, אולי מחוסר סבלנות. מה שבטוח, אתם רוצים להימצא במקומות  הראשונים של מנועי החיפוש ולהביא עוד תנועה ומכירות לאתר שלכם, ולכן עליכם לבצע פעולות לקידום אורגני, שאותן אפרט בהמשך מאמר זה.

ישנם פרמטרים רבים מאוד המשפיעים על רמת החשיפה של האתר שלכם לגולשים פוטנציאליים. למען האמת גוגל עושה שימוש בעשרות רבות של מנגנוני החלטה שונים כדי לדעת אילו אתרים לקדם למיקום גבוה יותר. מעטים יודעים במדויק מהם המנגנונים הללו, והאם הם אחידים או משתנים מתחום לתחום.

יחד עם זאת, בתור בעלי אתר עסקי, ואפילו בתור גולשים, מה שחשוב לדעת, הוא שגוגל מעוניינת לדרג במיקומים גבוהים ככל הנראה אתרים שבראש ובראשונה הם בטוחים לגלישה. בנוסף לכך, על האתר להיות בעל תוכן איכותי הנותן לגולש ערך אמיתי ומועיל לו. אתרים הממוקמים גבוה, מספקים לגולש חווית גלישה נעימה וטובה, ומותאמים למכשיר הטלפון הנייד לגלישה נוחה. אתרים שחווית הגלישה בהם לא מותאמת לטלפון נייד הם לרוב אתרים שהתנועה בהם תהיה דלה יותר, וגוגל תמנע מלקדם למקומות הגבוהים יותר.

 האתרים שמקודמים למעלה על-ידי גוגל, בדרך כלל נטענים מהר, וגולשים מדווחים על שביעות רצון כללית בשימוש באתרים אלו. בנוסף לכך, התוכן בהם מקורי ולא משוכפל או מועתק, או במילים אחרות, אלו הם אתרים מושקעים מבחינות רבות ומפגינים ידע מקצועי ומקוריות בתחומם. 

יש לכם אתר שאתם רוצים לקדם אורגנית בגוגל? המאמר הבא הוא בדיוק בשבילכם. אקדים ואומר כי תהליך קידום אתר הוא תהליך ארוך המצריך סבלנות והתמדה. במובנים מסוימים התהליך יותר רגוע מקמפיין ממומן, אך במובנים אחרים מתסכל יותר ומצריך מבעל העסק עבודה קשה ומאומצת יותר.

הסיבות לכך נעוצות בכך שקידום אורגני הוא תהליך שנמשך לאורך זמן, אין פה קסמים או תוצאות פלא, ויחד עם זאת הוא רגוע יותר ופחות לחוץ מקמפיין ממומן היות הוא לא מוגבל בזמן. אין לחץ להגיע לתוצאה והישג כלשהו בזמן קצר ודחוק, ולכן החשש שאם התוצאה המוגבלת בזמן לא תגיע לא קיימת כמעט בכלל במקרה של קידום אורגני.

קידום אורגני, אם כן, מצריך מכם לבצע מספר פעולות חשובות ביותר כדי להביא את האתר שלכם למיקום גבוה במנועי החיפוש ולהתחבב על גוגל. בכל מקרה עליכם לזכור, כי קידום האתר שלכם צריך להתבצע מתוך מחשבה מרובה על הצרכים והרצונות של הלקוחות שלכם. אתם בהחלט יכולים ללמוד ולהציץ בדפים של מתחרים, אבל דעו כי המטרה שלכם היא לא לשפכל או להעתיק אתרים של מתחרים, לא משנה כמה הם מצליחים ונמצאים במקומות הראשונים. נסו למצוא את נקודות הייחוד שלכם ביחס למתחרים שלכם ולהדגיש אותן באתר שלכם ומול לקוחותיכם כאשר אתם פנים אליהם ומציעים את השירותים שלכם דרך האתר. 

לכן, כדי להגיע לתוצאות לא פחות ממושלמות, יש לעיתים צורך להיעזר בחברה המתמחה בקידום אתרים ברשת, שהניסיון הרב מול לקוחות רבים ובעלי עסקים בהחלט בא לידי ביטוי ביכולת לקידום אתרים בצורה נכונה על-פי שיטה סדורה. עתה אתן סקירה רחבה על אותן פעולות מרכזיות שיש לבצע כדי לגרום לאתר שלכם לבלוט ולטפס במנועי החיפוש של גוגל.

מחקר מילות מפתח

אולי החלק החשוב ביותר בתהליך. מחקר מילים טוב הוא כזה שמבוסס על ניסיון שלכם בגוגל אדס – כלומר הרמתם קמפיין לאוויר, השקעתם מעט כסף ווידאתם כי הביטויים שבחרתם מספקים מספיק טראפיק ושהטראפיק הזה ממיר. המשמעות היא, במילים פשוטות, היא ההבנה שהביטויים או המילים שנבחרו לשימוש אכן גורמות לכך שקיימת תנועת גולשים באתר והתנועה מניבה לכם רווח.

 מחקר כזה מבוסס על הניסיון של המתחרים שלכם וכאן אני ממליץ לעשות שימוש בכלים כמו AHREFS או SEMRUSH כדי לבצע הנדסה הפוכה ולהבין מה עובד למתחרים המרכזיים בקטגוריה  (הקישורים הם לא קישורי אפיליאט משום שאיני מאמין שכדאי לכם לשלם $100 או $120 לחודש – אתם פשוט יכולים להיעזר בי לעשות בדיקות אלו ולבחון את הפוטנציאל האורגני של האתר שלכם ללא עלות).

רק אחרי שאכן מיציתם את הניסיון שלכם ואת הניסיון של המתחרים שלכם אני ממליץ לעשות סיעור מוחות, ולהריץ שאילתות בכלי מילות מפתח חינמיים כמו הכלי של גוגל אדוורדס, השלמה אוטומטית של גוגל, Related searches של גוגל, https://keywordtool.io/  או כל כלי אחר שקיבלתם עליו המלצה ובדקתם את יעילותו.

כלי מילות מפתח, אלו כלים המסייעים לכם לדעת באילו מילים וביטויים כדאי לבחור ולהשתמש באתר שלכם כדי למשוך אליו תנועה, וטוב מכך, הישארות באתר שלכם לאורך זמן רב יותר, מעבר בין העמודים השונים, ושימוש בשירותי האתר. במילים אחרות, שימוש במילות מפתח וביטויי מפתח נכונים ומתאימים, בהחלט מגדילים את כמות הגולשים הפוטנציאלים שנחשפים ואף מבקרים ומשתמשים בשירותי האתר שלכם, ובהמשך מגדילים את הרווחים שלכם באמצעות השימוש באתר שלכם.

כאשר הגולשים הפוטנציאלים מכירים ומחפשים את מילות המפתח והביטויים השונים הרלוונטיים עבורם, באותו עולם תוכן, המעשה החכם הוא לעשות בהם שימוש מושכל ונכון באמצעות אחד מהכלים הייעודיים לחיפוש מילות מפתח.

בחירות הביטויים הלא נכונים עלולים לגרום לכם להשקיע מאמץ רב בייצור תכנים, בניית קישורים ובעיקר בזבוז של לא מעט זמן יקר, רק כדי לגלות כי הביטויים שבהם השתמשתם כדי להתקדם למיקומים המובילים, מספקים לכם גולשים לאתר אך לא לקוחות או אף יותר גרוע – הם מספקים לקוחות טובים אך נפח החיפוש נמוך מדי ואין לכם אפשרות לגדול אורגנית. 

לכן, בהחלט כדאי להשקיע מעט זמן ומאמץ, אם בעצמכם או בעזרת חברה המתמחה בקידום אתרים כדי לבחור בצורה נכונה את מילות המפתח שישמשו אתכם. אני מסכם ומדגיש כי בחירת המילים צריכה להיות מבוססת על מחקר מילים מבוסס ורציני ולא על מילים שנראה לכם שהן מתאימות בשל תחושה או הרגשה כלשהי.

קידום אתרים מתחיל עם מבנה אתר נכון!

לאחר שהגדרתם לכם את הביטויים המובילים, נסו לשרטט לכם את מבנה האתר שהייתם רוצים לראות. הדבר יכול להיעשות עם דף נייר פשוט או מול צג המחשב. רצוי לצייר אותו עד כמה שאפשר כפירמידה הפוכה – השורש או הקודקוד הוא הביטוי המוביל לאתר שלכם. הכוונה היא שהקודקוד שלכם יהיה הביטוי שעבורכם הוא הכי חשוב. שבאמצעות שימוש בביטוי זה, אתם מעוניינים להיות במקום ראשון בחיפושים, משום שהוא הכי רלוונטי או שיש בו הכי הרבה פוטנציאל עסקי עבורכם. יתכן שביטוי זה  משקף הכי טוב את העסק שלכם. לעיתים במקרים של תחרות גדולה על אותו ביטוי בדיוק, כדאי לבחור בביטוי אחר שקרוב אליו. בכל מקרה, כדאי להקדיש מחשבה ולבצע מחקר מקדים לפני בחירת הביטוי המוביל ואף לקבל עצות מאנשי מקצוע המתמחים בתחום במידת הצורך.

לאחר מכן, ברמה הראשונה, הגדירו את הביטויים החשובים הנוספים עבורכם. לכל אחד מהם צריך להיות דף "דגל" בהיקף של כאלף מילים, שמייצג את אותו הביטוי ורצוי גם שדפים אלו יקבלו קישור ישיר מדף הבית. יתכן שאלו הם דפי קטגוריה בתפריט העליון או התחתון או שבחרתם לייצג ביטויים אלו באמצעות מאמרים נבחרים או בדרך אחרת בתוך האתר שלכם.

ברמה השנייה כבר צריכים לשבץ את הביטויים התומכים, ביטויים מעולם התוכן שלהם שקשורים איכשהו לביטויים ברמה הראשונה ותומכים בהם. כך לדוגמא אתר של שמלות ערב לנשים יכול להגדיר ביטוי זה כביטוי של דף הבית. ברמה הראשונה להגדיר 4-5 ביטויים של סוגי שמלות ערב לנשים ותחתם יבואו המוצרים עצמם, כלומר השמלות וכן הלאה.  דוגמה נוספת למשל מעולם הספורט, יכולה להיות אתר לשיפור הכושר הגופני וסיבולת לב ריאה, שהביטוי השולט הוא אימוני כושר, והביטויים התומכים הם סוגי אימונים שונים, נניח אימון להצרת היקפים, אימון לבניית מסת שריר וכדומה. לאחר מכן מופיעים התיאורים המפורטים של האימונים, רצוי בהיקף ארוך עד כמה שניתן. ברוב הפעמים אתר מסחר לא יצליח להגיע לאלף מילה בעמוד מוצר אך שווה לנסות לתאר את המוצר באופן מפורט ככל האפשר.

לסיכום חלק זה, דמיינו לכם מעין "פירמידת ביטויים" שבראשה נמצא הביטוי המוביל, הנושא המרכזי שבו עוסק האתר שלכם, ומתחת נמצאים ביטויים נוספים הקשורים קשר ישיר לביטוי המפתח. אחריהם, במשך הפירמידה, יגיעו עוד ביטויים התומכים בקודמים להם, בדמות תיאור מוצר למשל. חשוב להבין כי חלוקה כזו מדייקת את התוצאות המתקבלות כאשר מחפשים ביטוי מסוים במנועי  החיפוש השונים, ועל כן כדי להביא לתוצאות טובות ביותר עליכם לבצע גם את הפעולה הזו.

כתיבת תוכן עבור קידום אורגני של אתר בגוגל

כתיבת תוכן איכותי ומקורי, כזה שמושך אליו גולשים, היא עבודה בפני עצמה. התוכן חייב להיות כתוב בשפה המתאימה לקהל היעד שלכם, ללקוחות שאתם מעוניינים למשוך לאתר שלכם. תוכן טוב כתוב בדרך כלל בגובה העיניים, בלי יהירות אבל גם בצורה מקצועית ובעברית תקנית. התוכן באתר שלכם נותן לגולש את התחושה שהוא הגיע לאתר הכי מקצועי בתחום, ושכאן הוא אכן מקבל מענה על כל השאלות וההתלבטויות בנוגע לנושא שמעסיק אותו. 

תוכן איכותי בהחלט מושך לקוחות לאתר. התוכן מורכב ממאמרים, פוסטים ועוד פיסות ידע כתוב בתחומכם, ובהחלט יכול לשלב סרטונים קצרים, תמונות שיש בהן ערך או תוכן ויזואלי נוסף, וגם לעיתים, קבצי שמע. ניתן לומר כי אין גבול לכמות ולרמת התוכן שניתן ליצור באתר, ולכן גם כאן, חשובה המקצועיות ביצירת התכנים ובקצב הפצתם באתר.

באמצעות התוכן תוכלו ליצור קשר של ממש עם הלקוחות שלכם. גרמו להם לסמוך עליכם, גרמו להם להבין שהם הגיעו למקום הנכון ביותר עבורם, שמבין אותם, יודע לתת מענה לכאב או לרצון שלהם, ובמילים אחרות נותן להם פתרון למצב קיים, או עוזר להם להתמודד עם בעיה כלשהי.

באיזו תדירות כדאי לפרסם תכנים? אין לכך תשובה ברורה והדבר תלוי בסוג העסק שלכם, ומה אתם רוצים לשדר לקהל שלכם. כמובן שהדבר תלוי גם ביכולת שלכם ליצור תכנים בכמויות גדולות או לחלופין לחוסר הזמן שלכם ליצור תכנים.

בכל אופן עומס יתר בתכנים לא מומלץ בדרך כלל, מכיוון שכאשר אנשים רואים כמויות גדולות מידי של תכנים על בסיס קבוע, הם נוטים לעיתים להיבהל וממעטים לקרוא. מכאן, שחשוב להבין את כמות התוכן שכדאי לפרסם באתר ואת תדירות הפרסומים. 

ישנם מצבים שהם יוצאי דופן מבחינת כמויות תוכן, בעיקר כשמדובר באתר העוסק בתחום דעת שמטרתו היא לימוד הקהל תחום מסוים (כגון אתר של אוניברסיטה או מכללה) ושם כמות התוכן באופן טבעי תהיה רבה יותר.

בשלב התחלתי זה, אני ממליץ להתחיל לייצר את התוכן לדף הבית ולרמה הראשונה של ייצור התוכן, העדיפות היא להשתמש בתיקייה מרכזית שניתן לקבץ אליה את כל המסמכים הרלוונטיים, אם בקבצים של וורד או בדוקס. 

עליכם לחשוב האם אתם מסוגלים ליצור את התכנים עבור האתר שלכם באופן קבוע וברמה שאותה תרצו להציג באתר, או שאולי כדאי להיעזר בחברה לקידום אתרים ובאנשי תוכן מקצועיים. היתרון בשימוש באנשי מקצוע בתחום זה הוא הביטחון שהתכנים שלכם יהיו מדויקים ומותאמים עבורכם כפי שהייתם רוצים ואולי לא הצלחתם לבטא זאת במילים כתובות. כמובן שעליכם לוודא כי הכותב עמוד בסטנדרטים שלכם בתור בעלי עסק, וכי אתם מתחברים לסגנון הכתיבה שלו. מעבר לכך, כאשר מישהו כותב עבור האתר שלכם באופן קבוע, אפשר לומר כי אתם סובלים פחות מכאבי ראש ולחצים שמקורם במחשבות ורעיונות ליצירת תכנים חדשים. כך גם תוכלו לייצר יותר תוכן ובתדירות גבוהה יותר, מה שבהחלט מהווה יתרון של ממש. 

בניית אתר לקידום העסק

בניית אתר וורדפרס?

הבחירה האישית שלי בעת בניית אתר חדש היא וורדפרס, למרות שבשפה האנגלית אני מוכן לשקול להתנסות גם בפלטפורמה ישראלית אחרת שקיבלתי עליה המלצות בשם דודה. לבניית אתר בוורדפרס ישנם יתרונות לא מבוטלים על פני פלטפורמות אחרות. ראשית, למעלה מ-50% מהאתרים כיום בנויים באמצעות וורדפרס. בנוסף לכך, ישנה אפשרות להתאים את האתר באופן די מושלם לרצון הלקוח, תוך כדי שימוש בפיצ'רים מעניינים ואטרקטיביים. רמת האבטחה היא גבוהה דיה ובהחלט מניחה את הדעת, וכפי שהזכרתי עוד קודם, המלצתי האישית היא להשתמש בפלטפורמה זו לבניית האתר העסקי שלכם.

כאשר אתם נעזרים בחברה מקצועית לבניית אתר עסקי, בין אם מדובר באתר תדמית או אתר קטלוג, חשוב לוודא כי אתם עורכים תיאום ציפיות המוגדר מראש וזאת כדי למנוע אכזבות במהלך העבודה ובסופה. תמיד כדאי לכתוב ולהסכים על תנאים לפני שיוצאים לדרך, לשביעות רצונם של שני הצדדים. התהליך הנהוג בדרך כלל, כולל אפיון העסק בשלב הראשון, ובו נערכת פגישה בין הלקוחות לחברה, ונשאלות שאלות חשובות בנוגע לעסק שלכם. המטרה היא לדעת איזה אתר להתאים לכם, כדי שיביא עבורכם את התוצאות הטובות ביותר לסוג עסק כמו שלכם. ישנם עסקים שזקוקים לאתר תדמית בלבד, וזאת כדי להציג את השירותים שהם מעניקים ללקוחות שלהם. לעומת זאת, ישנם עסקים שעוסקים במכירת סחורות ולכן יתאים להם אתר חנות וירטואלית. לכן, הפעולה החשובה ביותר בשלב הראשון היא להבין איזה סוג של עסק אתם ומה אתם רוצים לשדר ולהציג ללקוחות שלכם. 

בניית אתר אינטרנט מתחילה מאיפיון נכון!

בשלב השני יש לאפיין את קהל היעד שלכם כדי ליצור בידול של ממש מול המתחרים שלכם מאותו תחום. שלב זה חשוב ביותר ואף קריטי, וזאת כדי לתת לעסק שלכם את היכולת לשדר ייחודיות ביחס למתחרים. כחלק משלב זה, תחליטו יחד עם החברה שבונה לכם את האתר על הצבעים השולטים באתר שלכם, על הלוגו או הפונטים שבהם תשתמשו, כל אלו יחד נותנים לכם את היכולת ליצור את האתר באופן מקורי ומותאם היטב עבור העסק שלכם. 

כמובן שבעת בניית האתר מבוצעות פעולות אופטימיזציה וגם פעולות של ניתוח נתונים. פעולות אלו חשובות ביותר כדי לדעת ולנתח מידע על פעולות גלישה באתר שלכם. כדאי לדעת מהיכן הגיעו אליכם גולשים ולמשך כמה זמן הם ביקרו באתר שלכם. כל אלו יכולים לסייע לכם מאוד בהמשך לייעל ולשפר את פעולת האתר שלכם. 

בסופו של דבר, הויזואליות של האתר שונה כמובן בכל סוג של אתר, אולם הפעולות המבוצעות במהלך השלבים השונים הן דומות, וחשוב לשים לב כי החברה שבחרתם בה לצורך בניית אתר עסקי אכן מכירה את אותן הפעולות ומבצעת אותן (ולכן המלתי האישית היא לבחור בחברה מנוסה שכבר בנתה אתרים עסקיים שונים ומגוונים ולהתרשם מתיק העבודות שלה לפני שיוצאים לדרך).

 בעת בניית האתר חשוב לשים לב למספר פרמטרים מרכזיים, כגון ביצועי האתר ומהירות הטעינה שלו, הכוללת גם יכולת כיווץ תמונות ועיצוב. העיצוב הוא תחום רחב מאוד, וכמובן שרמת העיצוב תלויה ברצון שלכם ובציפייה שלכם מהאתר וגם בחברה שאיתה בחרתם לעבוד. ישנם תחומים שההקפדה על עיצוב היא אולי חשובה יותר, כגון בעלי עסק העוסקים בתחומים הנושקים לעיצוב כגון מעצבים, אדריכלים, צלמים, יוצרים ועוד, וישנם אנשים שהעיצוב הוא פשוט חלק מהם, אפילו אם התחום שלהם לא מחייב אתר מעוצב מאוד, ולכן יקפידו יותר על אתר מעוצב לפי טעמם האישי. יחד עם זאת, יש לזכור, כי גוגל לא מקדם אתרים בהתבסס על עיצוב כזה או אחר. כפי שכבר הזכרתי עוד קודם, הקידום בגוגל מתבסס על פרמטרים מסוימים מאוד.

בנוסף לכך, בעת בניית האתר חשוב לשים דגש על נוחות חווית המשתמש. הכוונה היא כמה נוח לגולש להתנהל באתר? האם התפריטים והכפתורים נוחים ומובנים לכלל המשתמשים? האם הלקוח יכול ליצור קשר עמכם בקלות? על השאלות האלו ואחרות עליכם לענות לעצמכם באובייקטיביות מירבית. היו כנים עם עצמכם, האם חווית המשתמש באתר שלכם היא נעימה? ככל שהגלישה תהיה קלה ונוחה יותר למשתמשים רבים, כך גדלים הסיכויים שהם יהפכו ללקוחות שלכם ויבצעו פעולות באתר, מה שבסופו של דבר מביא לכם רווחים. לכן, כדאי תמיד לעשות לאתר טסטים אחדים לפני שמריצים אותו באופן סופי ולשמוע ביקורות ורעיונות לשיפורים במידה ויש צורך בכך.

בעת בניית האתר,  יש לשים לב לכללי קידום טכניים בסיסיים כגון מבנה כתובות URL פשוט המכיל את שם הדף, כותרות ראשיות ומשניות, אלט טאג לתמונות, פירורי לחם, מטא טייטל ותיאור לכל עמוד ועוד. אם יש לכם אתר ישן, אז חשוב לבצע תהליך של מעבר אתר על ידי ניתוח הדפים החזקים והרלוונטים שכדאי לשמר וביצוע הפניות רידיירקט 301 אל הדפים שמקבלים אליהם באתר החדש. חשוב להקפיד על ניווט עליון ותחתון פשוטים ובסיסיים ויצירת קישורים באחד מהם אל אותם דפי דגל כפי שציינתי עוד קודם.

התקנת גוגל סרץ קונסול עבור האתר שלך

ניתן כמובן להתקין גוגל אנליטיקס, אך התקנת סרץ קונסול הוא חובה, ומיד אסביר מדוע. גוגל סרץ קונסול הוא כלי חשוב ביותר ובעל עוצמה רבה. באמצעות גוגל סרץ קונסול ניתן לחלץ מידע חשוב על ביצועים של האתר במנועי החיפוש. זהו אחד הכלים החשובים ביותר כיוון שניתן לקבל ממנו מידע רלוונטי ישירות מגוגל בנוגע לאתר שלכם. למשל, אחוזי הקלקה: כמה אנשים לחצו כדי להגיע לאתר שלכם בפרק זמן מסוים? עוד עניין חשוב לא פחות הוא  ביטויים שנחשפו: מה אנשים חיפשו כדי להגיע לאתר שלכם? זוהי בהחלט שאלה חשובה וכזו שיכולה לתרום לכם בעדכון ושינוי מילות מפתח וביטויי מפתח בהמשך (כמובן במידת הצורך, לעיתים אין צורך לערוך שינויים כלל).

בנוסף לכך ניתן לבדוק ולקבל מידע מדויק, אילו אתרים אחרים מקשרים לאתר שלכם, ואפילו מאילו עמודים באותם אתרים חיצוניים. את המידע הזה תוכלו לשמור לכם בטבלאות אקסל ולערוך השוואות והצלבות נתונים, וכמובן לייעל ולשפר את התנהלות האתר שלכם.

 תוכלו להיעזר בכלי כדי למצוא את המיקום הממוצע של האתר שלכם, אולם יש לשים לב כי המיקום הממוצע מושפע גם עבור ביטויים וגם עבור תמונות. לכן, יש לקחת בערבון מוגבל את המיקום שאתם מקבלים, בעיקר אם הוא נמוך לטעמכם, ולהביא בחשבון את כל הנתונים הללו. בנוסף לכך, לעיתים, בתקופות מסוימות, האתר "נופל" למיקומים נמוכים, לתקופה קצרה, וגם אלו עלולים כמובן להשפיע על המיקום הממוצע של האתר. 

 התקנת גוגל סרץ קונסול מאפשר לכם לאתר שגיאות או בעיות טכניות שונות, לעקוב אחריהם ולתקנן.

גוגל סרץ קונסול

שימוש נוסף שתוכלו לעשות בכלי זה הוא ליידע את גוגל על עמודים קיימים באתר, וזאת באמצעות שיגור מפת האתר לגוגל באופן ישיר. ישנן מפות אתר המורכבות מתמונות, אחרות המורכבות מסרטוני וידאו, וגם מפות אתר רגילות. כמובן שניתן ללמוד ולהתמקצע בתחום באמצעות מדריכים שונים וסרטונים קצרים המסבירים באופן ברור וקל להבנה כיצד להשתמש בגוגל סרץ קונסול.

העלאת התוכן לקידום האתר

המלצתי החמה היא, כיתבו את התוכן בזמן שהאתר נמצא בבנייה ואז עם עלייתו תוכלו לפרסם מיידית את אותם התכנים. חשוב להתחיל מהשורש, לאחר מכן לעבור לדפי הדגל של הרמה הראשונה ולאחר מכן להזין את יתר התוכן. הסיבה לכך היא שישנה חשיבות רבה ליצור קישורים פנימיים בכל תוכן שאתם מעלים אל דף הבית או אל דפי הדגל, ובמידה וזה יכול להתאים, גם לדפי תוכן אחרים באתר. יש חשיבות רבה לקישוריות ולכן חשוב לעשות בה שימוש. 

החשיבות של הקישורים באתר שלכם אם כן, היא רבה ועתה אסביר מדוע. הקישורים מאפשרים לקוראים שלכם לקבל אינפורמציה ספציפית על נושא או תחום מסויים בתוך האתר שלכם, מה שבהחלט נותן לגולשים תחושה כי אתם מקצוענים בתחומכם. גולשים מחפשים לא אחת ידע מקצועי ואמין, והיכולת שלכם לבנות את עצמכם כמומחים בתחומכם אפשרית גם באמצעות הקישורים הפנימיים שלוקחים את הלקוחות לדף שאתם רוצים, ויחד עם זאת לדף או לדפים שהם מתעניינים בהם.

 בנוסף לכך, הקישורים מסייעים למשתמשים לנווט בתוך האתר שלכם ביעילות, להגיע למיקום מסוים מאוד לפי בחירתם, ומאפשרים לכם לקדם שירותים בתשלום בתוך האתר שלכם באמצעות לחיצת כפתור פשוטה.

קישורים פנימיים מתאפיינים בועד מספר יתרונות: הם מסייעים לגוגל לסרוק ביעילות את התוכן של האתר שלכם ובעקבות כך משפרים את המיקומים של מילות מפתח ספציפיות, מה שבהחלט תורם לקידום האתר שלכם למקומות גבוהים במנועי החיפוש. כפי שכבר הסברתי עוד קודם, מקום גבוה במנועי החיפוש של גוגל משמעותו יותר חשיפה לגולשים פוטנציאליים. יותר חשיפה מביאה ליותר טראפיק לאתר שלכם, ומכאן הדרך להגדלת ההכנסות שלכם מתקצרת.

כמובן שאין צורך אמיתי ליצור קיצוניות במילות המפתח להפוך כל מילה שלישית או רביעית לקישור פנימי, כיוון שזה לא תורם יותר מאשר הפיכה של מילים אחדות לקישורים. כדאי להפוך מילים או ביטויי מפתח לקישורים בצורה מושכלת, ולהחליט על ביטויי מפתח חשובים או מילים חשובות במיוחד שאותן נהפוך לקישור פנימי שמוביל את הקורא לדף המתאים שאנו בתור בעלי האתר נרצה שיגיע אליו. 

תוכנית בניית קישורים עבור קידום בגוגל

חשוב ליצור טבלת אקסל או גוגל ספרדשיט המתארים את דף הבית, דפי הדגל והקישורים שלהם ולתכנן כיצד ומהיכן אתם מעוניינים לקשר לאותם דפים. כלומר מאיזה אתר ועם איזה אנקור טקסט בקישור. הסיבה לכך היא קודם כל ליצור סדר וארגון ולהביא את עצמכם למצב שיש לכם תוכנית סדורה לבניית הקישורים באתר שלכם. לאחר מכן עליכם להוציא לפועל את בניית הקישורים שתיכננתם בצורה שיטתית וקפדנית לאורך מספר חודשים. כמה חודשים תצטרכו לבנות קישורים ובאיזו כמות? זה תלוי ברמת התחרות בתחום שלכם. גם כאן ניתן לעשות שימוש בכלים שציינתי בסעיף מספר אחד (מחקר מילים) לבחינת מתחרים כדי להבין מה היקף ואיכות הקישורים שלהם. בכל אופן, חשוב לזכור כי התהליך לוקח תקופה לא קצרה, ומצריך מכם סבלנות והתמדה אולם בסופו של דבר זה בהחלט משתלם לכם לטווח הארוך.

עבודה שוטפת על האתר

העבודה השוטפת על האתר כוללת בין השאר, ייצור תכנים, יצירת פרסומים באתר עם קישורים פנימיים לדפים אחרים ובניית קישורים חיצוניים. עליכם לבצע מעקב אחר שגיאות והתראות בגוגל סרץ קונסול באופן קבוע ולבצע דיוק מחקר מילים והזדמנויות על פי הביטויים שמציג הסרץ קונסול.

עבודה מחזורית ומוקפדת של אותן פעולות פשוטות אכן יצליח להזניק את האתר שלכם לגבהים שאולי לא חלמתם עליהם. חשבו על כך שדי ליצור פיסת תוכן אחת ביום למשך שנה וכבר האתר שלכם מכיל מעל 200 עמודים! חשבו באותה דרך על בניית  קישורים חיצוניים למשל, והבינו איזה נכס ניתן לבנות עם מעט מאמץ יחסית.

ההבדל הגדול בין קידום אורגני אם כן, לקידום ממומן הוא הסבלנות הרבה שהוא מצריך, בנוסף ליצירת תהליך עבודה מתוכנן מראש. אני ממליץ לראות את התהליך כריצה למרחקים ארוכים, לעיתים זה קשה ומתסכל, יש שלבים שבהם מתייאשים מעט ולא מבינים את הרציונל של הפעולה, אולם במבט רחב, קידום אורגני משתלם לטווח הארוך. האתר שלכם יכול לטפס במעלה מנועי החיפוש של גוגל ולמצוא עצמו במקומות הראשונים לאחר תקופה של עבודה קשה ומאומצת. כדאי תמיד לראות לנגד עיניכם את השלב הבא, את ההתקדמות של העסק שלכם, וכך תוכלו להמשיך ולבצע קידום אורגני לאתר שלכם באופן מסודר ומתוכנן.

כדי לקבל מידע מפורט על עוד נושאים הקשורים לשיווק דיגיטלי, אתם תמיד מוזמנים להיעזר בפוסטים שפרסמתי באתר או לחלופין לפנות אלי לייעוץ או לעזרה שיטתית וקבועה במימוש הפוטנציאל האורגני של האתר שלכם. אחרי למעלה מ-15 שנים של ניסיון והצלחה בשיווק של אתרים עסקיים רבים, אני בטוח שתוכלו להפיק תועלות רבות ולשפר את נראות העסק שלכם ברשת באמצעות ייעוץ נכון ומותאם עבורכם.   

בהצלחה!

קצת נוסטלגיה מ2012:

תנו לניסיון לעבוד עבורכם:

אשמח לעזור לאתר שלכם להגיע למקומות הראשונים בגוגל, כדי שתוכלו לקבל יותר טראפיק של אנשים שמחפשים את הפתרונות שלכם, ולבנות מהאתר שלכם נכס מניב, באמצעות השיטה שבה אני מלווה עסקים ב 17 השנים האחרונות. לפגישת ייעוץ ראשונית =>