כל חנות וירטואלית חייבת לקדם את עצמה בגוגל משתי סיבות עיקריות: הראשונה היא שחלק גדול מאוד מהרוכשים ובמיוחד במוצרים מעט יותר יקרים עושים שימוש בגוגל בתהליך הקנייה. בין אם בתחילת התהליך כדי לקבל מידע על האפשרויות השונות או בסופו כדי לבצע את הרכישה עצמה. הסיבה השנייה היא שחלק נכבד מהטראפיק האורגני של חנויות וירטואליות (שהוא גם טראפיק איכותי יותר של אנשים שבשלים לרכישה ומעוניינים בה אקטיבית) בין 30%-40% מקורו בגוגל.

פתיחת חנות וירטואלית מתחילה במחקר מילים נכון

יותר מדי בעלי עסקים אינם מקדישים מחשבה בעת פתיחת החנות ובניית האתר למחקר המילים – אתם רוצים עוד לפני בניית האתר להבין מהם הביטויים הנכונים עבורכם עם תחרות סבירה ובעלי פוטנציאל ההמרה הגבוה יותר. סביב הביטויים הללו אתם תרצו לתכנן את מבנה האתר. אחרת תמצאו את עצמכם עם חנות וירטואלית בה הקטגוריות אינן אומרות כלום לגוגל או שהן כלליות מדי כמו קורקינטים, אופניים ועוד או לחלופין מכשירי חשמל.
במקום להוביל ושלוט בביטוי מסוים באמצעות דפי קטגוריה חזקים שתחתיהם נמצאים מוצרים רלוונטים לאותו ביטוי שמהווה את שם הקטגוריה – אתם לא נותנים לגוגל שום מידע מועיל שהוא יכול לעשות איתו משהו. מה גם שאם החנות הוירטואלית שלכם תגיע למקום הראשון בביטוי כללי שכזה, סביר להניח שהגולשים שמחפשים אותו לא ממש מכווני רכישה.

אופטימיזציה לדפי מוצר ודפי קטגוריה בחנות וירטואלית

נגעתי בפוסט על קידום אתרי אופנה בחלק מהדגשים הן ברמת התוכן והן ברמה הטכנית. ברמת התוכן כמובן שכדאי שהכותרות בדפי המוצר, כמו גם כתובות הדפים (חשוב שיהיו קצרים וכוללים את הביטוי הרלוונטי) עצמם והתיאורים (כל מוצר עם תיאור הוא יתרון על פני מתחרה עם מוצרים ללא תיאור, מחקרים רבים מראים כי דפים עם אלף מילים ומעלה מדורגים יותר גבוה בגוגל על בסיס קבוע) צריכים להיות ממוקדים בביטויים הרלוונטיים. חשוב שאלו יהיו ביטויים עם תועלת ולנסות להימנע מתוכן כפול באתר. לדוגמא אין צורך לנסות וליצור דף מוצר לחולצת גולף אדומה לנשים ודף לחולצת גולף כחולה לנשים וכן הלאה. במקרה זה כדאי למקד את הביטוי בחולצת גולף לנשים ולתת בדף המוצר עצמו את אפשרויות הצבעים השונות.

חשוב לא לשכוח את הטייטלים עבור גוגל – יותר מדי חנויות טורחות לציין את שם המוצר בכתובת הדף ובכותרת הראשית בו אך במטא טייטל או במטא תיאור הם משאירים את שם האתר או כיתוב כללי ולא מושך אחר. זיכרו כי מטא טייטל ומטא תיאור הם אלו שמוצגים בגוגל והם יקבעו האם הגולשים יקליקו על הדף שלכם או לא. אם הם יהיו מושכים אז אחוז ההקלקה על דפי האתר שלכם הCTR יגדל וקיימת סבירות שגוגל יראה את האתר כרלוונטי יותר.
אפשר בהחלט לשלב במטא טייטל תועלות שהאתר מספק כמו משלוח חינם או מבצעים כאלו ואחרים. נתונים אלו יגרמו ליותר גולשים להקליק על הדף.

ברמה הטכנית ישנם מספר כללים שכדאי לקחת בחשבון – קודם כל בנו את האתר שלכם לפי העקרונות של הסכמה (scheme markup) כדי שגוגל תוכל להוציא את מירב המידע על המוצרים, התמונות, ההמלצות אם קיימות באתר ועוד. בביטויים מסוימים גוגל תציג חלק מהמידע הזה כבר בדף התוצאות של גוגל מה שכאמור יביא יותר גולשים להקליק על הדף שלכם דווקא. חשוב לשים לב כי האתר שלכם לא מייצר יותר מדי דפים מיותרים – מערכות שונות של חנויות וירטואליות לעיתים מייצרות דפי תגיות או דפי חיפוש המאונדקסים על ידי גוגל עם כתובת ייחודית משלהם.
דפים אלו כוללים למעשה כבר תוכן אחר – תופעה זו גורמת לגוגל לחשוב שיש המון תוכן כפול באתר שלכם ולפגוע בדירוג שלו. לעיתים לא מדובר בתוכן כפול אלא פשוט בהמון המון דפים שנראים דומים כמו הדוגמא של חולצות הגולף בצבעים שונים, במקרים כאלו שבהם התוכן בכל דף הוא רזה והדפים כמעט זהים למעט השם או הכותרת – שיקלו לאחד מספר מוצרים לדף אחד. באופן כללי נסו לוותר על דפי מוצר עם תוכן רזה מאוד. קחו את הזמן והשקיעו ביצירת תוכן מעובה גם אם הוא יכלול חוות דעת, סקירות שונות או כל מידע אחר.

ביצועי אתר – חשוב מאוד שהחנות הוירטואלית שלכם תטען מהר הן במובייל והן בדסקטופ, חווית קנייה מתחילה בחווית גלישה טובה ואתם לא רוצים שהאתר שלכם יסבול מבעיית ביצועים. אם אתם לא יודעים איך לשפר את מהירות האתר שלכם? מומלץ לקרוא את הפוסט הרלוונטי בנושא. בעיה טכנית נוספת היא פגנציה – כלומר שכל קטגוריה מציגה המון דפי תוצאות שהגולש נאלץ לדפדף ביניהם. ישנם מספר פתרונות טכניים לבעיה זו ואם אתם נתקלים בה אז מומלץ לקרוא את הפוסט בנושא דו"ח SEO שמתייחס לכך גם כן.

בניית קישורים לאתרי מסחר

קישורים פנימיים – הפרקטיקה הקלה והפשוטה ביותר לייצור קישורים פנימיים באתרי מסחר היא באמצעות בלוג אוטריטה בתחום שעולה בתוך אתר החנות ומספק הן מידע על המוצרים השונים או על חדשות בתעשייה וכן מקשר על דפי המוצר הרלוונטיים לכל פוסט שכזה.

קישורים חיצוניים – גם פה בלוג יכול לסייע משום שקל יותר להשיג קישורים לתוכן מועיל או ויזואלי במיוחד מאשר לדפי מוצר, אך באמצעות תוכנית לבניית קישורים אפשר בהחלט ליצור קישורים הן לדפי קטגוריה והן לדפי מוצר שרוצים לדרג. ישנן לא מעט דוגמאות ברשת לאתרי מסחר אלקטרוני חזקים מספקי שאינם נדרשים לקשר לדפי מוצר כדי שאלו יופיעו במקומות הראשונים בגוגל. הכוח של הדומיין לצד מבנה אתר נכון מספק בהחלט במקרים רבים – מה שמחזיר אותנו לנקודה הראשונה של בניית האתר מתוך מחשבה על ביטויי המפתח.

תנו לניסיון לעבוד עבורכם:

אשמח לעזור לאתר שלכם להגיע למקומות הראשונים בגוגל, כדי שתוכלו לקבל יותר טראפיק של אנשים שמחפשים את הפתרונות שלכם, ולבנות מהאתר שלכם נכס מניב, באמצעות השיטה שבה אני מלווה עסקים ב 17 השנים האחרונות. לפגישת ייעוץ ראשונית =>